8.11.2010

Lasin alle



Pienemmät pöllöt on painettu askarteluhuovalle ja ovat omiaan lasin alle. Siinä sopii pöllön sylissä vaikkapa iltateen tai glögin juojaansa odotella :) Lisäsin muutaman alusen myös putiikkiin.

Pannun alle laitettavien  alusten kanssa on pientä ongelmaa. Selvisi että paksussa villahuopalevyssä on likaa- ja vettähylkivä käsittely. Koepaloille kokeiltuna huopa ei ottanut kovin hyvin painoväriä vastaan. Lisäksi materiaalina huopa on aikamoisen kallista joten pelkään että alusen hinta nousisi ehkä liian korkeaksi. Askarteluhuovan käyttö pannunalusena taas on hiukkasen arveluttavaa. Askarteluhuopa kesti kyllä hyvin silitysrautaa kahdella ja puolella pallukalla kun noita lasinalusia silittelin. Mutta kuinkahan kuuma mahtaa olla esim uunivuoka tai kattila olla silitysrautaan verrattuna.. En siis tiedä voinko sittenkään pannunalusia tehdä myyntiin :/

Tässä alla vielä pari kisua jotka olen asiakkaan toivevärien mukaan painanut. Kisut ovat jo matkalla kohti uutta kotia. Oranssimustia on tulossa myöhemmin putiikkiin yksi ja mustavihreitä kaksi. 


 Tiedän että laseista on tapana ottaa irti nuo Iittala-merkit mutta olen laiska ja odottelen aina että ne kaikkoavat itsestään pesuissa. :)

23 viestiä:

veerra kirjoitti...

kyllä meillä ainakin iittala-merkit pidetään kiinni ihan tarkoituksella ;) luin jostain, että jos tarraa ei ole, on sillon joku kakkoslaadun tuote tms.

Kerttu kirjoitti...

Kauniita nuo lasinaluset ovat :)

Anonyymi kirjoitti...

ps. ei niitä tarvi itse ottaa,kyllä ne lähtee... nimim. paljon iittalaa omistavana ei jaksa alkaa jokaisesta erikseen irroittaan... :)

Ihanan värisiä kisuja :)

PaaPii kirjoitti...

Anonyymi olen aivan samaa mieltä :)

Annika kirjoitti...

Voi kun söpön söpöt pöllöt!! Ja kyllä ne iittala-merkit itekseen lähtee.. Itse tykkäisin että saisivat pysyäkin, mutta ei ne montaa pesua vaadi.. :)

Neferi kirjoitti...

Nappihomma :).

Alkuillasta voisi olla silmät aukikin ;D. Ja lapsille varmaan tehoaisi tämä: kun pöllölläkin on silmät kiinni, niin on nukkuma-aika - ihan vaan tajunnanvirtana tuli mieleen....

Sani kirjoitti...

Voi kun kiva idea tämäkin :)
Ja ihanan värisiä noi kissat!!

Henni kirjoitti...

Ihanat kissat ja pöllöt myös. Harmi, että materiaalien kanssa tuli ongelmia :(

Mari kirjoitti...

Tyylikkäitä lasinalusia :)

Susanna kirjoitti...

Aivan upeita lasinalusia!

Tellihani kirjoitti...

mie annan kanssa iittala tarrojen olla paikoillaan niin kauan kun sitten joskus itse irtoavat.. ei ole kyllä irronnut yksikään, edes noista n. 10 vuotta käytössä olleista

Anna kirjoitti...

Näitä on pakko ostaa jossain vaiheessa! Niin nään nuo(tulevan)omaa kotiani somistamassa. :)

Rva Kepponen kirjoitti...

Ihanat lasinaluset!

hanna-naa kirjoitti...

Aivan ihania alusia! :)

^KoKo^ kirjoitti...

Ala-asteella tehtiin patalappuja ompelemalla päälekkäin monta eriväristä ohutta askarteluhuopaa ja sitten leikkaamalla kuvioita niihin. Ne ainakin kestä/ivät tarkoituksessaan ihan hyvin. Tuli vain mieleen, että voisikohan samaa tekniikkaa soveltaa noihin pannunalusiin, että tikkaisi pari- kolme huopaa päälekkäin? Tai sitten ompelisi isoin etupistoin käsin muliinilangalla... :)

Ansku kirjoitti...

Ovatpa ihanat lasinaluset! Tuollaiset sopisi meillekkin.. Ja olisipa ihana aloittaa päivä katselemalla pöllöä :) Nukkuva sopis ainakin mun aamuun, kun itsekkin ihan silmät ristissä :D

enkulin käsityöt kirjoitti...

Ihanat lasinaluset.

H3idi kirjoitti...

Ihania lasinalusia!
Harmi, kun ei onnistu teepannulle... Sinellissä näin paksua huopaa ihan metritavarana. Sopisikohan se?

Bluemama kirjoitti...

No nyt tuli jouluolo! Tuo kuva sai sen aikaan, kiitos <3

Annimanni kirjoitti...

Ihania juttuja nämäkin! Oikeastaan tulin kyllä kiittämään avaimenperästä -niin suloinen! Käy kurkkaamassa blogissani, minkälaiseen käyttöön avaimenperä päätyi ;)

Hattara kirjoitti...

Ihania totisesti.
Oletko muuten kokeillut painaa tiskirättiin. Jostain luin, että oli lapset isänpäivänä tehneet iseille kangasväreillä painettuja tiskirättejä. Sopis vaan sun kokoelmaan :)

PaaPii kirjoitti...

Kiitos kaikille!

Hattara juuri tänään kävin ostamassa pari maatuvaa tiskirättiä kokeeksi.. :)

Yöttö kirjoitti...

Mites joku muu kuin tekstiilimateriaalit pannunalusiin... korkkilevyä?